Hosting a doména

Hosting

Webhosting, niekedy sa nazýva len skrátene hosting, je prenájom miesta pre vaše webové stránky. Je to niečo ako pozemok pre váš dom – stránky. Na webhostingu je umiestnený napríklad redakčný systém, v ktorom si stránky vytvárate a spravujete. Ďalej sú na hostingu nahrané všetky obrázky a fotky, ktoré chcete na svojich stránkach ukázať, a tiež sem smeruje vaša doména. To je adresa vašich stránok, pod ktorou vás každý na internete nájde. Za hosting – prenájom webového priestoru platí prevádzkovateľ webových stránok prevádzkovateľovi webhostingu pravidelnej splátky.
Používateľ, nájomca webového priestoru, má neobmedzený prístup k svojim webovým stránkam.
Tie môže ľubovoľne upravovať, pridávať alebo mazať. Celková veľkosť stránok je pritom ohraničená veľkosťou vyhradeného diskového priestoru na danom hostingu. Tá sa dnes pohybuje v poriadku gigabajtov.

Ako vybrať kvalitný webhosting ?

Pri hľadaní vhodného hostingu máte na výber z viacerých možností. Niektoré spoločnosti poskytujú priestor zadarmo. Toto riešenie má však viacero nevýhod. Budete musieť napríklad umiestniť na svoju stránku ich reklamu. Ak to myslíte so svojou stránkou vážne, je lepšie si prenajať platený priestor na serveri. Ceny sa pohybujú v závislosti od poskytnutého priestoru a služieb.

Rýchlosť

Na základe dostupných štatistík sú návštevníci webstránok netrpezlivý a preto je rýchlosť webstránky veľmi dôležitá. Taktiež Google znevýhodňuje pomalé webstránky. Rýchlosť webu si môžete zmerať cez tieto nástroje. Toto je obzvlášť podstatné keď hovoríme o WordPress hostingu. Neoptimalizovaný WordPress je systém náročný na serverové zdroje, takže je potrebný silný hardvér.

Využite niektorý z týchto overených nástrojov na meranie rýchlosti a zistite reálnu dobu načítavania vášho webu.

Ktorý si správne vybrať ?

  • má SSL certifikát,
  • zaručuje 99,9% dostupnosť,
  • je rýchly,
  • je vhodný pre WordPress stránky,
  • poskytuje kvalitnú technickú podporu.

Pre WordPress stránky odporúčam od websupportu

Doména

Názov domény by mal vystihovať zameranie stránky, mal by vyjadrovať to, čomu sa stránka venuje, mal by byť stručný a mal by sa dať ľahko zapamätať. Dôležité je tiež, aby sa odlišoval od iných názvov stránok.
Prečo sa používa doména
Doména nahrádza IP adresu. Keďže IP adresu tvoria čísla a tie by sa každému ťažko pamätali. Preto sa namiesto nich používa názov domény. Ak chcete vyhľadať konkrétnu stránku, nemusíte teda zadávať IP adresu, ale napíšete názov domény do prehliadača. Ten sa pripojí na IP adresu servera, na ktorom má hľadaná webová stránka svoj hosting.

3. úrovne domény

1. úroveň – najvyššia doménová úroveň
Prvá úroveň je vlastne koncovka.
Môže byť národná – .sk, .cz,. hu, ……
Môže vyjadrovať charakter stránky .info, .biz, .net, .com …….
Alebo si dnes už môžete vybrať netypickú koncovku – mobi, .next, expert, .company ……. 

2. úroveň
Doména druhej úrovne je samotný názov domény.
Keď si chcete zaregistrovať nový názov, registrujete vlastne doménu druhej úrovne, ku ktorej si vyberáte národnú alebo inú koncovku (.sk, .eu, .biz, .expert, .mobi…)

3. úroveň
Štandartne sa jedná o 3 písmená „www“. Označujú skratku 3 anglických písmen: World Wide Web.
Namiesto týchto 3 písmen je možné použiť akékoľvek iné slovo bez diakritiky.
Doménu 3. úrovne nazývame aj subdoména.

Tip na výber domény

Pre základnú firemnú prezentáciu by sa doména mala zhodovať s názvom firmy. Pozor ale na dĺžku domény. Ak je názov vašej firmy veľmi dlhý, skráťte ho. Prípadne sa spýtajte svojich zákazníkov, ako oni skracujú váš názov. Tak Vás budú hľadať aj na internete

Ak vo vašom podnikaní máte kľúčový produkt , ktorého názov je všeobecne známy, zaregistrujte si ho ako doménové meno.  Ak máte viac takýchto produktov, je vhodné si ich všetky zaregistrovať . Ak to neurobíte vy, urobí to vaša konkurencia.

Ak sú všetky doménové mená, ktoré by ste chceli obsadené, skúste sa inšpirovať a vyberte nejaký všeobecnejší názov. Názov by mal znieť zaujímavo, má sa dobre vyslovovať aj písať. Pozor na názvy, v ktorých ľahko dôjde k preklepom, zámene i/y.

To top